Groovy Bunny Strips är kaninzonker färgad i 3 olika färger som är otroligt mjuk i både päls och skinn, perfekt till flugbindaren / flugfiskaren som söker ett lättanvänt hårmaterial som rör på sig riktigt bra i vattnet. Varje paket levereras med 4st remsor på ca: 25-30cm styck och dessa är ca: 4mm breda.
Zonker Stripes Magnum är som det låter, extra breda strimlor av kaninskinn för fetare varianter av t ex Zonkers. Finns i en rad olika färger. Även hårets längd är över det normala. Bredden på strimlorna är ca: 0,6 cm, att jämföra med ca: 0,3 cm på vanliga stripes.
Seal Zonker Strips från A.Jensen är ett naturligt hår med mycket ljus glans vilket är ganska unikt för denna typ av hår. Håren är färgade på naturlig grund, vilket är fläckigt silvervitt till grått. Detta ger de färgade versionerna en fläckig nyans, som är mycket snyggt. Hårlängden är 1-1,5 cm vilket gör detta material perfekt för zonker av lax- och havsöringsflugor och naturligtvis mindre varianter av zonker streamers. Varje förpackning levereras med ca 90cm.
Precis som med de "vanliga" zonker stripes av kaninhår, är dessa skurna i långa, smala, remsor för att lätt kunna användas som rygg på olika Zonkermönster. Men de går även utmärkt att t ex linda runt kroken och skapa imitationer av iglar m m. Minken har ett luddigare underhår än kanin och hårets fibrer är betydligt kortare (ca: 2cm), vilket gör dem lämpliga till mindre varianter av Zonkers, borstmaskimitationer, iglar och liknande. Det är bara din egna fantasi som sätter gränser.
Lagernivå:
Från 62,00 kr
Kakor (cookies) hjälper oss att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster accepterar du att vi behöver använda cookies.