[ START ]    [ WEBBSHOP ]    [ OM OSS ]     [ LÄNKAR ]

 
Reseprogram 2010

Havsöringsrace med fiskeguiden
    Henrik Larsson - specialpris
    till alla kunder med EL-GE kort!

Öring på Kola Halvön 2010 till
    oslagbart pris!

Prova på jerkbaitfiske!

Vi bokar guidningar, fisketurer
    och arrangemang i samarbete
    med GoteborgFishing och
    fiskguiden Henrik Larsson

   

Öring på Kola Halvön, Ryssland 2010. FULLBOKAD!

Vi vill ta tillfället i akt och gratulera alla som bokat våra resor till Kola Halvön i samarbete med Fishingnorth. Ni har verkligen gjort ett klipp. Nästa säsong kommer den totala prislappen hamna på över 30 000 för denna resa.

Vår egna webbmagnat, Niclas Andersson, har under många år rest till Ryssland. Kola Halvön och Kamchatka är favoritresmålen. När det gäller fiske på öring och atlantlax råder det inget tvivel om att Kola Halvön är bäst i världen, så är det bara. Niclas har alltid gjort sina resor till Ryssland med Fishingnorth och anledningen är enkel, de är bäst på Ryssland. Den goda kontakten mellan Niclas och Fishingnorth kommer nu alla EL-GE kunder till gagn. För i Juli och Augusti 2010 kan vi erbjuda ett öringfiske till en prislapp ni knappt trott var möjlig. Man skulle kunna summera det hela "Kola till reapris". Detta är inget skämt! Vi erbjuder öringfiske i världsklass i två nyöppnade älvar. Under juli har man dessutom god chans till fint laxfiske i de nedre delarna av älvarna. Snittvikten på öringen ligger mellan 1,5 och 2 kilo, men fisk på 3 kilo är ingen omöjlighet. I priset ingår, förutom fisket, transport med helikopter t o r från Murmansk, mat, boende i tältkamp (den typ som är vanligast förekommande på Kola Halvön), guider och kock. Tillkommer gör två hotellnätter i Murmansk, visum och transport till Murmansk från er hemort. Vi kan dock, om en grupp på 6 personer följer med och samtliga godtar detta arrangemang, ordna med busstransport från Luleå till Murmansk för totalt 2600 SEK ToR per person. Totalt så kan man få världens bästa öringfiske för under 15 000 SEK!

Mer information om älvarna och fisket hittar ni [ här ]
Karta över älvarna och området finner ni [ här ]

[] Juli och Augusti 2010. Två resor. Den första avresa 18:e Juli, den andra 3:e Augusti. 7 nätter vid älven.
[] Nyöppnad och testfiskade älvarna Drosdovka och Sidorovka på norra Kola Halvön.
[] Pris Juli Euro 1350 (10% rabatt till EL-GE kunder med medlemskort i klubb EL-GE)
[] Pris Augusti 1050 (10% rabatt till EL-GE kunder med medlemskort i klubb EL-GE)
[] BONUS! Fishingnorth bjuder på en hotellnatt i Murmansk till alla som bokar vi EL-GE!

Betalningsvillkoren är att 25% av priset betalas strax efter anmälan. Ytterliggare 25% skall vara inbetalade senast den 30:e December 2009 och slutbetalningen, resterande 50%, betalas senast 60 dagar innan avresa. EL-GE Sportfiske förmedlar bara resorna och all betalning sker till Fishingnorth. Detta avser även mer detaljerad information kring resorna och all övrig information.

[ Anmäl / skicka din fråga här ]

 

  [] Copyright EL-GE Sportfiske AB [] info@el-ge.se [] Tfn. 031 - 22 05 70 [] Fax: 031 - 22 05 77 [] Web: Niclas Andersson []