[ START ]    [ WEBBSHOP ]    [ OM OSS ]     [ LÄNKAR ]

 

Vi är med i utvecklingen av framtidens flugfiskeprylar.                                                                


Vi har under en längre tid medverkat i produktutveckling inom flugfisket. Det senaste projektet är en serie flugspön och linor lämpade för alla former av kustflugfiske efter havsöring, makrill, gädda och liknande, samt insjöfisket efter bl a regnbåge. Tuffa, väldesignade och snygga flugspön med behagligt kraftfull aktion. Vi har tittat på de spön vi själva gillar och många kunder uppskattar för just detta fisket och gjord de förbättringar vi saknat genom åren. Som grund har vi bl a tittat på Guidelines LPXe-RS serie. På linfronten kommer en helt ny WF-lina med en kamouflerad, olivegrön, färg på klumpen och diskret ljusbeige runningline. Klumpen kommer vara slow intermediate, perfekt för det ytnära fisket. Vi håller precis på att provkastar de första testspöna och linorna, men ser såklart mest fram mot att våren skall komma och med det havsöringsfisket på västkusten, så att vi verkligen kan göra lite ordentliga tester.

Det enda vi kan avslöja idag är att det ser ut att bli 2011 års mest prisvärda prylar! 

Efter många efterfrågningar kan vi även nämna att vi räknar med att ha dessa produkter på lager under mitten av April 2011. (Flugavd. rapporterar)

 

 
 
  [] Copyright EL-GE Sportfiske AB [] info@el-ge.se [] Tfn. 031 - 22 05 70 [] Fax: 031 - 22 05 77 [] Web: Niclas Andersson []